Definicja katalogow

Katalogi: Definicja katalogow

Jako katalog rozumie się dzisiaj wiele. Jeszcze jakiś czas temu dominowały głównie, w nawet jedynie, katalogi w wersji czysto papierowej. Dzisiaj pierwsze skojarzenie na myśl o katalogach to przede wszystkim odwołanie do internetowych zestawów, wirtualnych zbiorów rozmaitych stron www, a także elektronicznych wizytówek firm, podmiotów gospodarczych itd. Jest to jeden z typów kategoryzacji stron www, który wraz z biegiem czasu stał się na tyle popularny i wartościowy oraz silnie doceniany przez użytkowników Internetu, że w zasadzie nie ma mowy o tym, aby wyszedł z użytkowania. Jest to dziś po prostu standard. W zakresie katalogów stron www można mówić o wielorakich podziałach, jakie zróżnicowane są w zależności od tego, o jakim typie katalogu mowa, jaki ma on zasięg gdy mowa o tworzonych w jego ramach zbiorach i zestawach itd.

Jest zatem podział przykładowo na katalogi moderowane oraz katalogi niemoderowane, katalogi ręczne, katalogi grupowane pod względem na przykład tematycznym, katalogi ogólnokrajowe, katalogi regionalne i na przykład katalogi SEO. W katalogach tych zasada tworzenia wpisów jest także bardzo zróżnicowana. Generalnie może być on tworzony przez osoby zwane administratorami czy moderatorami.

Do nich, a dokładniej do założycieli strony internetowej poświęconej katalogowaniu, zgłaszają się konkretni przedstawiciele placówek, którzy chcą być ujęci wraz ze swoją firmą czy usługami jakie świadczą stricte w danym katalogu. Można także mówić o nieco innym typie katalogów, a więc katalogu SEO, czyli stosowanym katalogowaniu w zakresie pozycjonowania. Jeszcze coś innego to katalogi, jakie także działają w sieci, ale są przede wszystkim tworzone indywidualnie przez różnych autorów, którzy bezpłatnie mogą dodać rozliczne wpisy, pod warunkiem, że te wpisy przejdą pozytywnie ocenę ze strony moderatora i administratora.

Katalogi bazują na skrótach, nie ma tam szczególnie obszernych informacji. Brak wyczerpujących opisów, bo i po co szczegóły, kiedy przy ogromie tak wielu informacji na temat poszukiwanego zapytania raczej małe jest prawdopodobieństwo, że potencjalny konsument będzie zagłębiał się kilkadziesiąt minut na czytaniu wizytówki danej firmy. W katalogach wszelkiego w zasadzie rodzaju chodzi o to, aby było schematycznie. Przejrzyście, praktycznie funkcjonalnie, użytecznie itd. Osoba mająca konto w katalogu bardzo często ma dostęp, po tym jak zostanie jej utworzone konto. Trzeba się zarejestrować a co za tym idzie wyrobić sobie konkretny login oraz właściwe hasło. W konsekwencji tego osoba mająca konto może się logować na stronę z katalogami w dowolnym czasie i miejscu.

napisane przez: